Nie panikuj! Cz. 2 Update BIOS

Panie i Panowie. Czasem i Microsoft i wydawca oprogramowania wspomina o lepszym działaniu z nowymi systemami UEFI. ADVenturePO ( C'est moi) przypomina: Podstawowa zasada: DO NOT PANIC. Druga podstawowa zasada - przy Update BIOS/UEFI - im mniej rzeczy podłączonych do komputera/ Stacji Roboczej, tym lepiej.

A reszta zasad:

3. Nie robimy Update BIOS na ustawionym wysokim OC. (chyba, że to profil ode mnie :) ) 4. Nie instalujemy Windows na najwyższym możliwym OC. 5. Nie wpinamy myszki i klawy koło szybkich dysków USB 3.0 6. Nie wpinamy szybkich dysków USB 3.0 koło USB BIOS Flashback skoro nie są nam potrzebne a gadają non stop z magistralą. 7. Niektóre płyty nie lubią niektórych dysków USB - BIOS Flashback nie zadziała nijak z takiego dysku. 8. Jeżeli BIOS flash się zaciął, czekamy dodatkowe 5 minut. UWAGA! NIE wyłączamy wtedy zestawu na zasilaczu, a próbujemy zamknąć przyciskiem Power na płycie lub zewrzeć piny PWR_SW na płycie. Dopiero jak to nie działa to wyłączamy lub resetujemy. 9. Jeżeli po taki fail komp nie wstaje - robimy BIOS Flashback - jeżeli jest opcja. Jeżeli nie ma - dzwonimy do serwisu i pytamy czy mają możliwość wgrania BIOS w płytę.

UWAGA: Wielokrotne włączanie zestawu na wadliwym BIOS może uszkodzić komponenty. Pamiętajcie, że to BIOS/UEFI steruje napięciami CPU, RAM i magistral USB i PCIE. Jeżeli jego wytyczne są przesunięte o bity to możecie szybko doprowadzić do śmierci komponentów. DO NOT PANIC - dlaczego to takie ważne. Nowa płyta PRO SAGE WS X299 z testowanymi wcześniej pamięciami, sprawnym i testowanym CPU, na sprawnym zasilaczu 1500W, (z którego po testach ściągnąłem Zenith II ALPHA z 3970x i 2x 2080 TI) odpalała do UEFI na ... 12 razy. I teraz: to nie jest ostatnio jedyny taki przypadek, bo na nowych UEFI nowe płyty odpalają od 3 - 6 razy nawet. A z X299 na nowym UEFI - Strix-E na pewno ostatnio zaliczył 8-10 startów za pierwszym razem.

10 lat temu, na LGA775/1366/1150 a i nawet 5 lat temu na 1151 takie zachowanie potraktowałbym jako BOOTLOOP - błąd, pętla "niedokończonego rozruchu". A teraz, to się okazuje, że to normalne prawie, bo dla tyle jest wgranych instrukcji RAM, że płyty się gubią.

Więc - DO NOT PANIC. Dajcie czas na rozruch za pierwszym razem. Powodzenia.

Featured Posts
Posts are coming soon
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square