top of page

Nie panikuj! Cz. 2 Update BIOS

Panie i Panowie. Czasem i Microsoft i wydawca oprogramowania wspomina o lepszym działaniu z nowymi systemami UEFI. ADVenturePO ( C'est moi) przypomina: Podstawowa zasada: DO NOT PANIC. Druga podstawowa zasada - przy Update BIOS/UEFI - im mniej rzeczy podłączonych do komputera/ Stacji Roboczej, tym lepiej.

A reszta zasad:

3. Nie robimy Update BIOS na ustawionym wysokim OC. (chyba, że to profil ode mnie :) ) 4. Nie instalujemy Windows na najwyższym możliwym OC. 5. Nie wpinamy myszki i klawy koło szybkich dysków USB 3.0 6. Nie wpinamy szybkich dysków USB 3.0 koło USB BIOS Flashback skoro nie są nam potrzebne a gadają non stop z magistralą. 7. Niektóre płyty nie lubią niektórych dysków USB - BIOS Flashback nie zadziała nijak z takiego dysku. 8. Jeżeli BIOS flash się zaciął, czekamy dodatkowe 5 minut. UWAGA! NIE wyłączamy wtedy zestawu na zasilaczu, a próbujemy zamknąć przyciskiem Power na płycie lub zewrzeć piny PWR_SW na płycie. Dopiero jak to nie działa to wyłączamy lub resetujemy. 9. Jeżeli po taki fail komp nie wstaje - robimy BIOS Flashback - jeżeli jest opcja. Jeżeli nie ma - dzwonimy do serwisu i pytamy czy mają możliwość wgrania BIOS w płytę.

UWAGA: Wielokrotne włączanie zestawu na wadliwym BIOS może uszkodzić komponenty. Pamiętajcie, że to BIOS/UEFI steruje napięciami CPU, RAM i magistral USB i PCIE. Jeżeli jego wytyczne są przesunięte o bity to możecie szybko doprowadzić do śmierci komponentów. DO NOT PANIC - dlaczego to takie ważne. Nowa płyta PRO SAGE WS X299 z testowanymi wcześniej pamięciami, sprawnym i testowanym CPU, na sprawnym zasilaczu 1500W, (z którego po testach ściągnąłem Zenith II ALPHA z 3970x i 2x 2080 TI) odpalała do UEFI na ... 12 razy. I teraz: to nie jest ostatnio jedyny taki przypadek, bo na nowych UEFI nowe płyty odpalają od 3 - 6 razy nawet. A z X299 na nowym UEFI - Strix-E na pewno ostatnio zaliczył 8-10 startów za pierwszym razem.

10 lat temu, na LGA775/1366/1150 a i nawet 5 lat temu na 1151 takie zachowanie potraktowałbym jako BOOTLOOP - błąd, pętla "niedokończonego rozruchu". A teraz, to się okazuje, że to normalne prawie, bo dla tyle jest wgranych instrukcji RAM, że płyty się gubią.

Więc - DO NOT PANIC. Dajcie czas na rozruch za pierwszym razem. Powodzenia.

Comments


Featured Posts
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page