top of page

Nie panikuj! Część 1. Aplikacja nie działa.

Panie i Panowie, Instrukcja postępowania, kiedy aplikacje nie działają lub przestały działać. Ogólna - poszczególne kroki możecie sami ogarnąć z Google. Podstawowo, jeżeli błąd posiada konkretny kod - to najpierw sprawdzamy w Google, czy taki błąd został opisany, zdiagnozowany i czy są na niego gotowe rozwiązania. Oczywiście unikamy narzędzi wspomagających firm trzecich jak DriverFix, WindowsFix, DriverPatch i inne - bo to reklamy, a naprawy są płatne. Posługujemy się najchętniej forum danej aplikacji lub programu. A jeżeli nie wiadomo, co się dzieje: 1. Jeżeli aplikacja/gra ma możliwość weryfikacji plików - zweryfikować instalację. Można sprawdzić logi, jeżeli tworzy je w katalogach. 2. Jeżeli nie j.w. - sprawdzić czy ma opcję "Napraw" z poziomu "Aplikacje i programy" w Windows - i naprawić. 3. CCleaner - usunąć 3x błędy rejestru. 4. Menu Start -> (pisz) CMD -> (wybierz po prawej) Uruchom jako administrator -> komenda (wpisz): "sfc /scannow" 5. Wykonać Windows Update (uprzednio wykonując backup Systemu), a jeżeli ten się zaciął to usunąć stare pliki Windows update i wykonać update jeszcze raz. ("Oczyszczanie dysku" lub usunięcie katalogu.) 6. Wykonać instalację sterowników karty graficznej - czystą, lub użyć najpierw z Trybu Awaryjnego: DDU - Direct Driver Uninstaller. 7. Przeinstalować sterowniki chipsetu, karty sieciowej i LAN. (rzadko, ale pomaga). 8. Z menu PPM na dysk -> Właściwości - > Narzędzia -> Sprawdzanie błędów - sprawdzić czy dane są poprawne. 9. Usunąć pliki z katalogu gry/programu które są tworzone w momencie instalacji lub uruchamiania - kolumna data utworzenia. 10. Zreinstalować aplikację od zera: Odinstalować, przeczyścić rejestr CCleanerem, oczyścić dysk na którym była narzędziem : Oczyszczanie dysków; usunąć katalog pozostawiony przez aplikacje i jeżeli tworzyła pliki w AppData (w C:/Users/"username"/AppData/ - tam są trzy katalogi: Local LocalLow i Roaming - trzeba sprawdzić).

Czy reinstalować system?


Mam system Windows 10, który do 2019r był systemem Windows 7 od 2010r. Mam wszystkie gry, aplikacje etc z Windows 7. Nigdy go nie przeinstalowywałem. Został wykonany upgrade (po wykonaniu backupów) i znów backup i odtworzenie Windows 10 na większy dysk - 250GB EVO 850. Oryginalny OCZ Vertex4 128GB z Windows 7 służy mi dalej jako dysk testowy starszych platform.

Z doświadczenia po zbudowaniu 900 Stacji, render nodów, serwerów i komputerów gamingowych: jedyne aplikacje które potrafią zepsuć system to: Wirusy , Windows Update i Autodesk Licensing - ta ostatnia, jeżeli instaluje się nowe wersje z odpalonymi starymi w tle, wykonają odwołania do tych samych rejestrów pamięci i system nie wstanie. Ostatnie dobre znane wersje w ogóle się nie pokażą. Tylko przywrócenie systemu z backup lub nowa instalacja.


Reinstalowanie systemu operacyjnego, bo się "zapchał", w sytuacji, kiedy na rynku jest tyle softu czyszczącego: stare wersje programów, pliki, rejestr i Windows Update, jest stratą czasu.

Mam 4 systemy Windows na 4ch dyskach. Mój główny W10, Windows 7 na OCZ - pod każdy CPU aż do Z390. Windows 10 na M.2 pod wszystkie nowe Intele i Windows 10 na M.2 pod wszystkie AMD. Żaden z tych systemów nie był przeinstalowywany.

Comments


Featured Posts
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page